Hlavná strana - Kúpaliská - Aquaparky - Jazerá - Ostatná zábava - Voda v zahraničí - Fotogaléria - Naše recenzie zariadení - Podmienky získania priestoru  

 

:: menu  

:: recenzie  

:: stránky u nás  

O čo ide a podmienky » 
www.**.kupalisko.com » 
www.**.kupalisko.com » 
www.**.kupalisko.com » 

:: zaujímavé weby  

:: reklama a partneri  

 

KÚPALISKÁ    AQUAPARKY    JAZERÁ    INÁ ZÁBAVA

   
Jazerá
Zlaté Piesky - RužinovJazier a vodných nádrží máme na Slovensku naozaj veľa. Len pozor. Nie každé jazero je vhodné na kúpanie. Je samozrejmé, že v azda každom jednom  počas leto niekoho nájdete sa kúpať. Ale neriskujte choroby a problémy pre svoju ľahostajnosť k zdraviu a nepozornosť. Vodné nádrže sú poväčšine zdrojom pitnej vody, chovnicou rýb, alebo slúžia ako protipovodňové zariadenia. Niektoré zas vznikli prirodzene, alebo zámerne a slúžia pre turizmus. Vodáci si u nás prídu na svoje a na počudovanie naše vody lákajú aj turistov z Čiech, Poľska a Nemecka. Táto sekcia o jazerách nebude na spôsob kúpalísk a aquaparkov, ale stretnete sa tu s recenziami a priamo popismi niektorých jazier.
 
Varovania
Pri návšteve vodnej nádrže, alebo prírodného jazera je nutné dávať pozor na niekoľko vecí. Nie všetky sú vhodné na kúpanie. Niekde kúpanie zakazujú výstražné tabule, vstup je teda na vlastné riziká a zodpovednosť. Aj skúsení plavci zlyhávajú a aj tí najväčší frajeri niekedy stratia štastie, preto zbytočne neradno riskovať. Brehy vodných plôch v prírode nevyužívaných na kúpanie bývajú bahnité. Bahnité dno často podtlakom zapichnutú nohu viac nepustí, alebo len veľmi ťažko. Zaborenie do bahna v jazerách a plávanie v nečistej kalnej vode sú veľkými rizikami, za ktoré život človeka nestojí. Do jazier často ľudia vyhadzujú odpady, pneumatiky, sklo, železné predmety, ktoré môžu spôsobiť smrteľný úraz. Kúpanie sa teda odporúča len v zaistených, bezpečných a turisticky dostupných vodách. Nižšie napríklad nájdete zoznam takých vodných plôch, ktoré sú vhodné na kúpanie.
 
Prírodné kúpaliská vhodné na kúpanie podľa ÚvzSr
Nasledovné lokality vyplývajú z júnových skúmaní Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Zahŕňajú všetky miesta, ktoré sú vhodné na kúpanie. Výskyt siníc sa však nedá predpovedať, preto buďte obozretní.

Banskobystrický kraj: obec Divín a Ružiná, obec Ružiná a nádrž Ružiná, obec Teplý vrch a pláž Ormet a Drieňok, obec Hodruša Hámre a Dolno Hodrušské jazero, Štiavnické bane a pri nich Veľké Richnavské jazero. Pri meste Banská Štiavnica je vhodné Počúvadlianske jazero, pri Banskom Studenci zas veľké Kolpašské jazero.

Bratislavský kraj: obec Ivanka pri Dunaji a vodná plocha v obci, v Bratislave sú vhodné Veľký Draždiak, Vajnorské jazero, Zlaté piesky ako aj Slnečné jazerá pri Senci.

Košiský kraj: v obci Vinné sú vhodné Vinianske jazero, Zemplínska Šírava v časti Biela hora, Hôrka, Medvedia Hora pri Klokočove tiež Zemplínska Šírava Kamenej a pri Kusíne Zemplínska Šírava Paľkov. Pri obci Bukovec je vhodné jazero pod Bukovcom a pri obci Košická Belá je vhodný Ružín

Prešovský kraj: Prešovský kraj je vhodný najmä čo sa Veľkej Domaši týka. V obci Bžany sú vhodné lokality Veľká Domasa - Tíšava, Veľká Domaša - Valkov, ďalej v obci Kvakovce je vhodná Veľká Domača - Dobrá pláž, Holčíkovce v časti Veľká Domaša Holčíkovce a v obci Nová Kelča oblasť Nová Kelča spolu s lokalitou v okolí poloostrova. V meste Prešov je vhodná nádrž Delňa.

Trenčiansky kraj: Vhodné vody na kúpanie nájdete pri meste Nové Mesto nad Váhom na Zelenej vode.

Trnavský kraj: v dedinke Vojka nad Dunajom sú na kúpanie vhodné jazerá Šulianske a Vojčianske. V Štaštíne Strážach je vhodná Gazarka. Sobotiště má na kúpanie vhodnú Kunovskú priehradu.

Žilinský kraj: pri Liptovskom Trnovci má k dispozícií vhodnú a otestovanú Liptovskú Maru.
     
Naše zistenia vhodných a nevhodných vôd
VHODNÉ:
Na východnom Slovensku sa máte možnosť vykúpať v niekoľkých prírodných jazerách. Sú to napríklad Ružín, Bukovec a Košické Jazero v okolí tohto mesta. Viac na východe sú ešte vhodné Domaša a Zemplínska šírava.
Stredné Slovensko je o niečo chudobnejšie. Dedinky v Nízkych Tatrách, na Liptove Liptovská Mara a jej menšia sestra Bešeňová a na Orave samozrejme Oravská priehrada sú síce obľúbeným miestom rybárov a vodákov, ale tiež turistov a plavcov. Vodné plochy pri Žiline Žilinaksá priehrada a Hričovská nádrž sú viac menej vhodné, ale nie odporúčané. Rovnako tak aj vodná nádrž Nosice, alebo Krpeľany pri Vrútkach. Pri Piešťanoch je stále obľúbená Sĺňava ale v Piešťanoch na Kúpeľnom ostrove okrem kúpeľov je aj kúpalisko, takže máte na výber. Na juhu sú vhodné Ružiná a Teplý vrch, Richňava, Počúvadlo.
Na západnom Slovensku je výber o niečo väčší. Pri Bratislave sú prírodné jazerá vhodné na kúpanie viaceré, napríklad Zlaté piesky, Ivanka pri Dunaji, Rovinka, Čunovské jazero, Kuchajda, Bratislavské Rusovce, V. Draždiak, známe Senecké jazerá, viac na Záhorí je Plavecký Štvrtok, Malé Leváre a Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom.

NEVHODNÉ:
Vodné plochy a nádrže nevhodné na kúpanie pre výskyt siníc, chorôb, nečistoty, bahnité dná, obmedzenia majiteľa, prípadne nádrže, kde je kúpanie zakázané pre akýkoľvek iný dôvod.
Na východnom Slovensku je situácia viac menej pokojná až na výnimky menších nádrží používaných na chov rýb, čo je ostatne vecou celého Slovenska.
V južnej časti Stredného Slovenska nieje vhodná Môťovská priehrada. Na severnom Slovensku napríklad vodná nádrž Nová Bystrica a napríklad nádrž Milošová pri Čadci, ktorú plavci aj neplavci občas použijú je nevhodná pre premnožené sinice, viac na západ Nemčeky a Kolpaše obmedzené z rovnakých dôvodov. Západné Slovensko nemá vhodné na kúpanie Jelenecké jazero, Jablonickú priehradu, Nové Košariská, Veľký Cetín, Komoču alebo pri Bratislave Štrkovecké jazerá
     

 


Cestopisy: Miami, New York, Kapverdy, Stockholm, Benátky, Amsterdam, Londýn, Čadca, Anamur, Ostrava  - Zábava: Slovenčiny.Com, Antivírus
© KUPALISKO.com 2009/2010 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn - Akékoľvek ďalšie využívanie obsahu, alebo jeho časti je prísne zakázané bez vedomia a súhlasu autorov - privacy policy